• Eesti

Lepe Aidu veespordikeskusega muutus vägikaikaveoks raha pärast

Eesti uudised, Tuuleenergia - Tuul January 3, 2015

Põhjarannik, 03.01.2015

Lüganuse volikogu kiitis teisel katsel heaks koostööleppe sõlmimise sihtasutusega Aidu Veespordikeskus, kuid otsustas jätta kolmandiku tuulikupargi hoonestusõigusest tulevast rahast endale.
Lüganuse volikogu kiitis aasta lõpus heaks koostööleppe sõlmimise Aidu veespordikeskusega, mis esimesel korral volikogu heakskiitu ei saanud. Toona ei suudetud lepingusse teha redaktsioonilisi muudatusi, mistõttu kutsuti kokku erakorraline istung just selle küsimuse lahendamiseks.

Kindlustasid tagalat

Osas punktides muudeti sõnastust selgemaks ja paremaks. Nii näiteks täpsustati tuulikupargist ostetava elektri tehnilisi tingimusi. Kaks sisulise muudatusega punkti ei saanud veespordikeskuse heakskiitu, kuid volikogu pani need napi häälteenamusega sisse.

Olulisim muudatus esialgse lepinguga võrreldes puudutab hoonestusõigusest tulevat tulu, millest vald otsustas 30 protsenti endale jätta.

Majanduskomisjon, kes selle ettepaneku tegi, põhjendas seda vajadusega jätta eelarvesse vahendeid teede hooldamiseks ja lükkamiseks, mis
jääb valla kanda. Kui hoonestusõiguse seadmisest hakkab tulu laekuma eeldatavasti juba järgmisel aastal, siis teede hooldamist ei tule enne, kui kaevandusala on lõplikult suletud. Kas ja kui palju tulevikus tuleb teid hooldada, pole veel selge.

Kuna hoonestusõiguse seadmise hanget pole veel välja kuulutatud, pole selge, kui suur on summa, mis sealt laekuma hakkab. Hinnanguliselt on see 60 000 eurot aastas, millest vald nüüd veidi alla 20 000 endale jätab.

“Vallaeelarves on see 20 000 marginaalse tähtsusega summa. Meile võib see olla eluliselt tähtis,” tõdes Aidu veespordikeskuse juhatuse liige Hardi Murula, et selline käik oli ootamatu. Seda enam, et juba ühinemisleppes on kirjas, et tuulikupargi hoonestusõiguse tulu tuleb tagasi panna piirkonda, kus park asub. “Pealegi toetavad Aidu tegevused üksteist ning kui tuulikupark halvendab elukeskkonda, siis veespordikeskus jälle parandab ja tänu sellele on asjad tasakaalus,” ütles Murula.
Aidu veespordikeskus arvestas hoonestusõiguse seadmisest tulevat tulu kui kindlat sissetulekut, mida saab vajaduse korral kasutada tagatisena laenu võtmisel või igapäevaste kulude katmiseks. “Aga pool muna on ka parem kui tühi koor,” ütles Murula, et igal juhul on koostööleppe sõlmimine hea, sest kohustused, sealhulgas valla rahaline panus, on kirjas. Kokku peab vald investeerima keskusesse 200 000 eurot, mis on projekti kogumahtu arvestades väike summa. Kokku on projekti maksumus üle 5 miljoni euro.

Soodustuskohustus tekitab segadust

Teine oluline muudatus, mille lisamist Lüganuse nõudis, oli valla inimestele soodustuste tegemine teenuste kasutamisel. Ka see punkt tekitas volikogus vaidlust ja selle lisamine tekitab ka veespordikeskuse hinnangul inimestes segadust.

Selle punkti kohaselt peab veespordikeskus tagama soodsama hinna teenustelt, mida nemad pakuvad. Kuna sihtasutuse eesmärk ei ole mitte ise teenuseid välja arendada, vaid leida eelkõige operaatorid, siis tekitab see punkt mitmete volikogu liikmete, aga ka veespordikeskuse hinnangul ainult segadust. Veespordikeskus ei saa kolmandatelt isikutelt nõuda soodushinnaga teenuste pakkumist, samas tekib inimestel õigustatud ootus parema hinnaga teenuste saamiseks.

“Igal juhul tahame me inimestele mõistliku hinnaga teenuseid pakkuda, aga parem oleks seda lahendada läbi püsikliendiprogrammi – inimene saaks vallavalitsusest vastavalt sissekirjutusele tasuta kliendikaardi. Kuidas praegu seda lahendada, on veel ebaselge, ja seda, kuidas see toimima võiks hakata, tuleb täpsustada,” ütles Murula.

Koostööleping ise on praegu kooskõlastamisel sihtasutuse nõukogus ja pärast seda läheb allkirjastamisele.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes