• Eesti

Tulu tuleb ka tuuliku tagaaeda

Tuuleenergia blogi - Tuul March 11, 2015

Harakapesa = pesakond harakaid. Hara.2.08

Tuuliki Kasonen, Eesti Tuuleenergia Assotsiatsioon

Viimasel kümnendil on Eestis iga aastaga kukesammu võrra suurenenud puhta ja keskkonnasõbraliku tuuleenergia tootmine. Eelmisel aastal genereerisid elektrituulikud veidi üle kuue protsendi kogu elektritarbimisest. Vähem on aga avalikkusele teada, et tuulikute toodetud iga megavatt-tunni elektrienergia pealt jõuab 0,32 eurot mitmel pool Eestis tuulikute tagaaedadesse.

Eestis puudub praegu seadus, mis suunaks osa tuuleparkide sissetulekuist tagasi kohalikku kogukonda, kus need tuulikud asuvad. Nii on tuuleenergiatootjad võtnud initsiatiivi enda kätte ning loonud koostöös omavalitsustega ühendusi, mis saavad tuuleparkide toodangust kohaliku majanduse ja kultuuri edendamiseks 0,32 eurot/MWh toodetud tuuleelektri eest. Sellised mittetulundusühingud on loodud nii Aseris Ida-Virumaal kui ka Viru-Nigulas Lääne-Virumaal, samuti ka Noarootsis ja Hanilas Läänemaal, ning enamik neist on tegutsenud juba aastaid.

Suurimad tuuleenergia tootjad Eestis on Nelja Energia ja Eesti Energia. 2014. aastal eraldasid nad kokku kohaliku elu toetavatesse mittetulundusühingutesse ligi 100 000 eurot.

Läbi aastate on fookuses olnud investeeringute toetamine, näiteks möödunud aastal rajati Aseri lasteaiale piirdeaed ning Hara külasse mänguväljak. Ka Hanila valla Pauluse koguduse kroonlühtrid, Virtsu sadama ujuvkai ja Kunda külaseltsi abihoone katus said remonditud tuuleenergiast laekunud rahade abil. Aseri kool soetas aga e-kooli süsteemi kasutamiseks vajalikud arvutid ja tarkvara. Toetatud investeeringute nimekirja mahtus 2014. aastal ligikaudu 30 kohalikul tasandil olulist projekti.

Lisaks finantseeringutele on raha eraldatud ka kultuuriüritustele ja spordile. Näiteks soetas Virtsu Arenguselts keraamikaahju ja MTÜ Tervem Noarootsi savi põletamiseks kõrgkuumusahju. Hanila spordiselts toetab hooaja vältel kahe noore lauatennisemängija võistlusi ja treeninglaagreid. Viru-Nigulas on kaasa aidatud aga motospordile ürituse Viru-Nigula punnvõrr 2014 ja motokrossi meeskonna toetamise näol. Kokku sai möödunud aastal toetust ligi 40 spordi- ja kultuuriprojekti.

Mittetulundusühingud, mis on rahastatud tuuleparkide tulude abil, jätkavad kohalike kogukondade ideede realiseerimisele kaasaaitamist ka sel aastal. Omavalitsustel on vaja käima lükata või korda teha olulisi suurprojekte, mille jaoks saab küll Euroopa Liidu fondidest toetust taotleda, kuid tihti napib vahendeid omafinantseeringuteks. Nii otsustaski näiteks MTÜ Aseri Tuul hiljuti kaasa aidata vanuritele ja puuetega inimestele mõeldud Aseri valla Lille Turvakodu renoveerimise omafinantseeringu leidmisel.

Toetuse ja taotlemise andmed on üleval ka valdade kodulehtedel:

MTÜ Hanila Valla Toetusgrupp

Noarootsi Tuuleenergia MTÜ

MTÜ Viru-Nigula Valla Toetusgrupp

Artikkel ilmus Delfi.ee lehel 10. märtsil 2015.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes