• Eesti

Meretuuleenergia uudised: tehnoloogia odavnemine, parkide suurenemine ning kasutuselevõtt ka väljaspool Euroopat

Tuuleenergia blogi - Tuul March 6, 2015

Uudised meretuuleenergiast: tehnoloogia odavnemine, parkide suurenemine ning kasutuselevõtt ka väljaspool Euroopat2015 aasta on meretuuleenergiale alanud positiivselt – Taanis võitis Vattenfall õiguse ehitada Horn Rev 3 meretuulepark, pakkudes seejuures 32% odavamat elektrihinda kui viimati rajatud Anholt’i meretuulepark. Suurbritannias sai loa pargi väljaarendamiseks 2400 MW suurune Dogger Bank Creyke Beck meretuulepark Kirde-Inglismaal. Ameerika Ühendriikides Rhode Island osariigis on aga rajamisel riigi esimene meretuuleenergia 30 MW demoprojekt.

Vattenfall võitis Horn Rev 3 meretuulepargi vähempakkumise

Rootsi ettevõte Vattenfall ja ühtlasi ka Euroopa üks juhtivaid elektri- ja soojatootjaid võitis Taani meretuuleenergia projekti Horn Rev 3 (400 MW) vähempakkumise. Taani kliima- ja energia ministeeriumi teatel valiti pargi arendajaks just Vattenfall, sest viimane tegi elektrienergia fikseeritud hinna pakkumiseks 103,1 EUR/MWh, mis on oluliselt vähem kui saavad teised vastrajatud meretuulepargid nii Taanis kui mujal maailmas.

Esialgsel hinnangul peaks see Taani tarbijatele tähendama 295 miljoni euro suurust kokkuhoidu järgneva 11-12 aasta jooksul – see on periood, mil meretuulepargile makstakse fikseeritud tasu. Peale seda toodab meretuulepark elektrit juba turutingimustel.

Võitnud pakkumine on tugevalt alla 140,7 euro, mida makstakse Taani uusimas – Anholt meretuulepargis iga toodetud megavatt-tunni elektrienergia eest.

Vattenfalli poolt pakutud meretuuleenergia hind vähempakkumisel tõestab, et see tehnoloogia areneb väga kiirelt ning muutub üha konkurentsivõimelisemaks.

Suurbritannias arendatakse 2400 MW suurust Dogger Bank Creyke Beck meretuuleparki

Veebruari keskel sai Dogger Bank Creyke Beck meretuulepargi projekt Suurbritannias arendusloa. See on esimene etapp Forewindi (kolmest rahvusvahelisest energiaettevõttest koosnev konsortsium: SSE, RWE, Statoil ja Statkraft) meretuulepargi arendusprojektist, kus rajatakse ühtekokku kaks 1200 MW suurust meretuuleparki. Kõigi eelduste kohaselt ühendatakse hiigelpark põhivõrku East Yorkshire maakonnas.

USAsse rajatakse esimene meretuulepargi demoprojekt

Ameerika Ühendriikides sõlmiti märtsi alguses rohkem kui 290 miljonit dollarit maksva viie tuulikuga demopargi finantseerimise tehing. USA esimese meretuulepargi arendajaks on Deepwater Wind ning park rajatakse Rhode Islandi osariigi vetesse. Finantseerijateks on Societe Generale Prantsusmaalt ja KeyBank National Association Ohiost.

Demopargi projekti koguvõimsuseks on 30 MW ning tuulikuteks on valitud Prantsusmaa tootja Alstomi 6MW võimsusega „Haliade 150“.

Peale nimetatud demoprojekti kavatseb Deepwater Wind alustada ka 1000 MW projekti elluviimist Rhode Island Sound väinas.

* * *

Järgmisel nädalal toimub Kopenhaagenis Euroopa meretuuleenergia suurüritus – EWEA Offshore 2015, kus nii messil kui konverentsil saab tutvuda tehnoloogia viimaste uudistega.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes