• Eesti
  • English

Tuuleenergia Klaster ja Eesti Arengufond korraldasid energiaühistutele väiketuuliku iseehitamise koolituse

Tuuleenergia blogi - Tuul June 17, 2015

Vasakult: Hannu Lamp (Ruhnu Energiaühistu initsiaator), Tuuliki Kasonen (ETEA tegevjuht), Peep Siitam (Eesti Arengufondi Energia- ja rohemajanduse suuna juht ja ETEA juhatuse liige)

Ruhnu saarel kogunesid pea nädalaks tuuleenergia klastri ja energiaühistute programmi liikmed koos külarahvaga, et üheskoos traditsioonilisi ehitusvõtteid kasutades valmis ehitada väiketuulik. Täna, päev pärast rahvusvahelist tuulepäeva sai ligi kahe meetriste labadega 1,5 kw väiketuulik kümnemeetrise masti otsa ka püsti.

Ruhnu ajaloolises merepäästejaamas läbi viidud praktilises töötoas osales üle 20 inimese, nii mandrilt tulnud tuuleenergia klastri ja energiaühistute liikumisega seotud tuuleenergia huvilisi kui külarahvast. Osalejad said käed külge puidu-, elektri- kui metallitöödel, aga ka generaatori rootori ja staatori valamisel ning mähiste valmistamisel.

Eesti Tuuleenergia Assotsiatsiooni tegevjuht ja klastri projektijuht Tuuliki Kasonen rääkis, et lisaks vajalikele tuulikualastele praktilistele teadmistele jagas koolitus osalejatele ka isetegemise rõõmu. „Üha rohkem inimesi Eestis soovib oma energia kas ise või koos naabritega toota. Elektrituulikud on tuulerohketes piirkondades selleks ideaalne viis,“ lisas Kasonen.

20150616_132149

Vasakult: Madis Ots (juhendaja), Hannu Lamp (Ruhnu Energiaühistu initsiaator), Criss Uudam (juhendaja)

„Kogukondliku energiatootmise ellu kutsumine kohalike inimeste eestvedamisel on saanud hea kinnituse Ruhnu energiaühistu algatuse näol, mis võttis kasutusele lihtsa ja ainulaadse tehnoloogia. Väiketuulikud, mida on võimalik ise kohapeal valmis ehitada võiksid olla inspireerivaks ka teistele aktiivsetele naabruskondadele, kes plaanivad lahendada piirkondlikke energiaküsimusi,“ tõdes Eesti Arengufondi energia ja rohemajanduse ekspert Kristiina Sipelgas.

Ruhnu energiaühistu initsiaatori Hannu Lambi sõnul uuritakse saarel võimalusi kuidas kasutada energia tootmiseks maksimaalsel määral kohalikke taastuvaid ressursse, sest täna toodetakse kogu elektrienergia imporditud diiselkütusest. „Iseehitatud väiketuulik on esimene konkreetne samm, kuidas energiatootmine keskkonnasõbralikumaks ja ka majanduslikult mõistlikumaks muuta,“ kommenteeris Lamp. Ta lisas, et ühiselt meisterdatud ja püstitatud väiketuulik toodab tuulisel päeval ligikaudu 3 % Ruhnu elektrienergia vajadusest.

Tuuliku iseehitamise koolitust rahastasid läbi EAS’i klastrite programmi Euroopa Regionaalarengu Fond, Eesti Arengufond ja Tallinna Ettevõtlusamet.

Fotode autorid: Katrin Jõgisaar, Tuuliki Kasonen & Kristiina Sipelgas

Vaata ka

One response to “Tuuleenergia Klaster ja Eesti Arengufond korraldasid energiaühistutele väiketuuliku iseehitamise koolituse”

  1. Egon Sepp says:

    Järgmisel aastal kindlasti uus tuulik vaja ehitada, kuid võtaks ette juba suurema. Igati äge ettevõtmine.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes