• Eesti

Edasiminek tuleb vormistada mõjusaks kliimaleppeks

Eesti uudised, Maailma uudised - eteap December 3, 2015

Eesti Päevaleht, Chever Voltmer – USA Eesti saatkonna ajutine asjur. 03.12.2015

Pariisi konverentsil on võimalus sõlmida ajalooline kliimalepe.

Maailma meteoroloogiaorganisatsioon teatas hiljuti, et 2015. aastast saab palavaim aasta inimkonna ilmavaatluste ajaloos. Kuigi oleks keeruline ja vale omavahel siduda makrotasandi kliimamuutusi ning kohalikke lühiajalisi ilmatingimusi, pole Eesti muutuva kliima mõjude vastu immuunne. Väiksemad küttearved, vähem lumekoristust ja pikem vegetatsiooniperiood võivad meile meeldida, aga nagu tänavusügisesed artiklid Eesti Päevalehes kirjeldasid, on selge, et kliimamuutusel on siin ka olulisi negatiivseid tagajärgi: rohkem kuumalaineid ja põudu suvel, vähem lund, rohkem vihma ja üleujutusi talvel. Tartu ülikooli analüüsi järgi võib veetase rannikul tõusta kuni pool meetrit, mis on väga palju, arvestades, et suur osa Eestist on madal maa. Kliimamuutuse märgid on kõikjal meie ümber. Inimkond on kriitilisel teelahkmel, meie tänased otsused kujundavad homset kliimat.

Pariisis 30. novembrist 11. detsembrini toimuvale kliimakonverentsile, kus osalevad ligi 200 riigi esindajad, saabus rohkem kui 160 riiki – nende arvel on umbes 90% üleilmsetest heitmetest – heitmete vähendamise lubadustega. 1997. aastal sõlmitud Kyoto protokoll kattis vaid umbes 30% üleilmsest kasvuhoonegaaside emissioonist. Tegemist on selge edasiminekuga.

Eesti on olnud kliimamuutuse küsimustes aktiivne – nii kasvuhoonegaaside vähendamise kui ka kliimamuutusega kohanemise küsimustes. Eesti ettevõtjad otsivad ja on juba leidnud ärivõimalusi keskkonnasõbralike toodete ja tehnoloogiate arendamiseks. Eesti idufirma ReLaDe võitis kolmanda koha Euroopa säästva tehnoloogia konkursil, kus esitas taaskasutatava pesupesemise süsteemi idee. Me tunnustame Eestit selle eest ja me tahame, et eestlased teaksid, et Ameerika Ühendriigid on niisama pühendunud kliimamuutust piiravate sammude astumisele.

Heitmeteta majanduskasv

Pärast president Obama ametisse asumist on USA vähendanud kasvuhoonegaaside emissiooni, kolmekordistanud tuuleenergia toodangut ja 20-kordistanud päikeseenergia tootmist. Oleme autodele kehtestanud rangemad heitme- ja energiatõhususe normid, enneolematult suur hulk maad ja vett on kaitse alla võetud. Samal ajal on USA majandus kasvanud, mis tähendab, et majanduskasv ja heitmete kasv ei ole lahutamatult seotud. Peale selle on rohkem kui 80 ettevõtet, nende seas Alcoa, Coca-Cola ja Wal-Mart, kirjutanud alla kliimatõotusele (American Business Act on Climate Pledge), milles võetakse kohustus investeerida taastuvenergeetikasse ja jäätmete koguse vähendamisse.

Koos selliste riikidega nagu Hiina, India ja Brasiilia, kes samuti lubavad heitmeid vähendada, on meil nüüd suur võimalus kokku leppida murrangulises plaanis. Ameerika Ühendriigid toetavad Pariisi konverentsil kokkulepet, mis nõuab kõigilt riikidelt mõjusat kliimapoliitikat, aga arvestab ka nende erinevustega. Kokkulepe peab andma pikaajalise ja läbipaistva raamistiku, mis kutsub riike oma eesmärke aja jooksul suurendama. Ja see peab pakkuma riikidele, kes seda vajavad, rahalist ja tehnilist tuge kasvuhoonegaaside vähendamiseks ja kliimamuutusega kohanemiseks.

Pariisis on ajalooline võimalus kaugeleulatuva ja kestva kliimalepe sõlmimiseks. Praegu on aeg tegutseda ja leppe sõlmimiseks on vaja ka Eesti toetust.

Vaata ka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes