• Eesti

Meretuuleenergia arendamine sai kiirema käigu

Maailma uudised - eteap June 7, 2016

Äripäeva Tööstusuudised, 07.06.2016

Juhtivad tuuleenergia ja tuulikute tootjad teatasid sel nädalal, et meretuuleenergia muutub lähima kümnendi jooksul oluliselt konkurentsivõimelisemaks ning Euroopa energiaministrid allkirjastasid selle lubaduse täitmiseks spetsiaalse kava.

Sel teisipäeval Luksemburgis toimunud energeetikaministrite nõukogu kohtumisel allkirjastasid üheksa liikmesriigi ministrit, Euroopa Komisjoni energialiidu asepresident Maroš Šefcovic ning kliima-ja energiaküsimuste volinik Miguel Arias Canete energiaalase koostöö memorandumi, millega lubatakse luua head tingimused meretuuleenergia arenguks. Sellega tahetakse tagada säästev, turvaline ja taskukohane energiavarustus. Praktikas tähendab see riikidevahelist koostööd merealade ja elektrivõrkude planeerimisel, aga ka erinevate tehniliste reeglite ja standardite ühtlustamisel, mis aitavad kaasa meretuuleenergia hinna alandamisel.

Euroopa Komisjoni varasemad uuringud on näidanud, et ainuüksi merre ehitatavate võrkude pealt õnnestuks kokku hoida ligi 5,1 miljardit eurot, kui riigid teeksid koostööd. Nüüd on allkirjastatud ka reaalne kava, kuidas seda koostööd teha.

Meretuuleenergia hinda langetatakse. Lisaks avaldasid sel nädalal 11 rahvusvahelist energiafirmat deklaratsiooni, kus lubavad, et aastaks 2025 langeb meretuuleenergia hind alla 80 eurot/MWh taseme. Selline tootmishinna kärbe tähendab, et juba lähima kümnendi jooksul suudavad meretuulikud hinnas edukalt võistelda uute konventsionaalsete elektrijaamadega.

Taastuvenergia on järk-järgult välja vahetamas fossiilkütustel ja tuumaenergial põhinevat elektritootmist kõikjal Euroopas ning meretuuleenergial saab siin olema keskne roll. Et tööstuse deklaratsiooni allakirjutanute seas on ka sellised energiahiiud kui Siemens, Statoil, Vatternfall, E.ON, GE ja Vestas, siis on lähiaastatel meretuuleenergias oodata väga kiiret edasiminekut. Prognoositakse, et Euroopa Liidu meretuuleenergia võimsused kahekordistuvad 2020. aastaks ja kolmekordistuvad 2030. aastaks võrreldes praegusega. Viimasel viiel aastal on Euroopas meretuuleenergiasse investeeritud 46,5 miljardit eurot.

Vaata ka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes