• Eesti

Amet kinnitas Paldiskisse pumpjaama ehitamise mõjuhinnangu

Eesti uudised - eteap July 17, 2017

BNS, 17.07.2017

Tehnilise järelevalve amet (TJA) kinnitas Energiasalv Pakri OÜ Paldiski ligikaudu 350 miljoni eurot maksma mineva pump-hüdroakumulatsioonijaama keskkonnamõju hindamise programmi (KMH).

Energiasalv Pakri esitas mullu sügisel esitatud hoonestusloa taotluse kohaselt kavandatab ettevõte Paldiski linna ja Paldiski lahte 500-megavatise võimsusega pump-hüdroakumulatsioonijaama, mis koosneks maismaal graniidikihis umbes 500 meetri sügavusel asuvast maa-alusest reservuaarist, seda merega ühendavast põhišahtist, Paldiski lahes olevast veehaarderajatisest ja kunstsaarest ning maismaal paiknevast juhtimiskeskusest.

Energiasalv Pakri OÜ juhatuse liikme Peep Siitami sõnul TJA otsus Paldiski kava kinnitada on vaid väike samm ehitusele lähemale. “See otsus on üks pisike nüanss ühes pikas reas ehitusloa saamisel,” märkis ta. Tulenevalt projektile ehitusloa saamise keerukusest ei ole Siitami sõnul veel võimalik projekti täpsemat ajakava prognoosida.

Jaama eesmärk on elektri tootmise ja tarbimise optimeerimine pumbates merest vett maaalustesse šahtidesse või vastupidi. Alates 2010. aastast plaanis Energiasalv OÜ rajada pumpelektrijaama Muugale, möödunud aastal otsustati algatada detailplaneering Paldiskis.

“Meile tundub, et Paldiski linn on oma majanduskeskkonna ja tööstuse arendamisest kordades rohkem huvitatud kui Jõelähtme vald, lisaks on Paldiski üks väheseid geoloogiliselt sobivaid kohti pump-hüdroakumulatsioonijaama rajamiseks, mistõttu keskendumegi nüüd detailplaneeringu koostamisele seal,” ütles Siitam möödunud aastal BNS-ile.

Energiasalv Pakri OÜ-l tuleb KMH aruanne esitada Tehnilise Järelevalve Ametile avaliku väljapaneku korraldamiseks hiljemalt kahe aasta jooksul.

Pump-hüdroakumulatsioonijaama (PHAJ) projekt jaguneb kahte etappi. Esimene on lubade taotlemine, mida on siiamaani rahastanud Eesti ja Norra investorid. Teine etapp on pumpjaama ehitamine ja selleks kaasab ettevõte strateegilise investori.

Energisalv on varem öelnud, et PHAJ ehitamisega planeeritakse maapealseid ehitisi 10, sealhulgas 80 meetri kõrgune maa-alust šahti teenindav tõstetorn.

Maa-alused mahutid on plaanitud sellise suurusega, et jaam saaks töötada järjest 12 tundi. Kui mahutid on täis, tuleb neisse lastud vesi tagasi maapinnale pumbata.

PHAJ töötaks elektrisüsteemi tasakaalustajana ja tuuleparkide töö reguleerijana.

Energiasalv Pakri OÜ kuulub Energiasalv Valdus OÜ-le, mille omanikud on Peep Siitam, investeerimisfirma Marble Invest OÜ ja Alexela Varahalduse AS.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes