• Eesti

Valitsus toetab elektri suurtarbijate otseliini rajamise lihtsustamist

Eesti uudised - eteap jaanuar 11, 2018

BNS, 11.01.2018

Valitsus toetas neljapäevasel istungil elektrituruseaduse ja energiamajanduse seaduse muutmise eelnõud, millega leevendatakse otseliini rajamise kriteeriume, võimaldamaks suurtarbijatel kasutada soodsamalt elektrit.

Eelnõu kohaselt leevendatakse elektrijaama ja tarbija vahel otseliini rajamise kriteeriume. Muudatuste kohaselt saavad suurtarbijad võimaluse rajada kuni 6 kilomeetri pikkune otseliini. Seni saab otseliini rajada vaid tootjaga samale või sellega piirnevale kinnistule, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo,

Otseliini abil elektri tarbimine võib olla odavam, kui kehtiv võrguteenuse hind. Valitsuse teatel ei too muudatus kaasa olulist mõju olemasolevate tarbijate elektri lõpphinnale ja muutus jääks alla 1 protsendi.

Seadusega sätestatakse ka täpsemad võrgutasude metoodika koostamise alused, mis tagab võrguettevõtjate investorite ja tarbijate makstavate võrgutasude suuruse õiguskindluse ning -selguse. Seni on seaduses puudunud detailsed kriteeriumid näiteks põhivara kulumi arvestusele, samuti võrguteenuse osutamisega mitteseotud kulude nagu näiteks trahvid ja viivised, sponsorlus, kingitused ning annetused. Muudatuse eeskujuks on varem maagaasisektoris tehtud muudatus.

Riigi üldise energiatõhususkohustuse täitmisel võimaldatakse edaspidi arvesse võtta ka juriidiliste isikute, milles riigil on enamusotsustusõigus, poolt tehtud energiatõhususega seonduvaid tegevusi. Energiatõhususe direktiivi nõuete järgimiseks peab Eesti määrama aastateks 2014-2020 energiatõhususe eesmärgi, mis seisneb tarbijate poolt kokkuhoitud energias.

Olemasolevate poliitikameetmetega on võimalik täita Eesti üldisest energiatõhususkohustusest 97 protsenti. Muudatuse tulemusel on näiteks võrguettevõtjatel võimalik teha lõpptarbijate juures energiasäästu saavutamisega seonduvaid kulutusi ning investeeringuid kuni 1 protsendi ulatuses viimase kolme aasta keskmisest müügitulust.

Loobutakse mitmest tegevusloa nõudest, mis vähendavad ettevõtete halduskoormust ja sellega seoses ka riigieelarvesse riigilõivudest laekuvaid tulusid ligi 50 000 eurot aastas. Selleks, et soodustada elektri väiketootmist 100-kilovatise kuni 200-kilovatise nimivõimsusega tootmisseadmetega, leevenevad väiketootjatele esitatavaid nõuded. Näiteks puudub neil edaspidi aktsia- või osakapitalinõue 31 950 eurot, mis võimaldab piiratud võimsusega seadmetega elektrit toota ka näiteks korteriühistutel.

Seadus on planeeritud jõustuma üldises korras. Tegevuslubade nõuete leevendamise ning kaotamisega seonduvad muudatused jõustuvad 2019. eelarveaastast.

Vaata ka

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes