• Eesti

Väiketootjad andsid mullu võrku 194 gigavatt-tundi elektrit

Eesti uudised - eteap February 20, 2018

BNS, 20.02.2018

Eelmise aasta lõpuks oli Elektrilevi võrguga liitunud 1113 elektri väike- ja mikrotootjat, mida on kolmandiku võrra enam kui aasta varem; väiketootjad andsid mullu võrku 194 gigavatt-tundi elektrit.

2017. aasta lõpuks oli Elektrilevi võrguga liitunud 1113 elektri väike- ja mikrotootjat, mis on ligikaudu 35 protsendi võrra rohkem kui aasta varem. Hoogustuvat hajaenergeetika trendi iseloomustab ka näitaja, et mullu nende tootjate poolt võrku antud energiakogus 194 gigavatt-tundi on üle 4 korra suurem kui kolm aastat tagasi, teatas Elektrilevi.

Kuni 200-kilovatise nimivõimsusega väike- ja mikrotootjatest on 85 protsenti päikeseenergial põhinevad elektrijaamad. Kui keskmine kodumajapidamine tarbib aastas 3 megavatt-tundi elektrit, siis toodavad väike- ja mikrotootjad elektri tinglikult ligikaudu 65 000 majapidamise jaoks.

Möödunud aastal lihtsustas Elektrilevi kuni 200-kilovatise nimivõimsusega väike- ja mikrotootjate liitumisprotseduuri, millega vähenes nõutavate dokumentide hulk ja laienes lubatud inverterite ehk pinge muundamiseks vajalike seadmete nimekiri. “Hajatootmise levik on kiirelt arenev trend ja soovime muutustega kaasas käia. Usume, et muuhulgas on ka lihtsustunud protseduur kaasa aidanud, et möödunud aastal oli liitumisi varasemast rohkem,” ütles Elektrilevi liitumiste tootejuht Kaija Vill.

Villi sõnul on seoses uute trendidega muutumas elektrivõrgu roll: selle peamine funktsioon pole enam üksnes elektrienergia kohale toomine, vaid garantii ja turvalisuse pakkumine juhuks, kui päike ei paista ja tuul ei puhu. “Kahesuunaline energialiiklus tähendab võrgu ümberehituse vajadust, uusi investeeringuid ja keerukamaid väljakutseid pingekvaliteedi juhtimiseks. Mida rohkem lisandub võrku hajatootjaid, seda keerukamaks muutub ka nende liitumiseks tehtav võrgu analüüs – seega otsime kompromissi, et ühelt poolt liitujatele protsess võimalikult sujuvaks teha, kuid teisalt hoolitseme selle eest, et ei kannataks elektrikvaliteet tarbijatele,” lisas Vill.

Elektrilevi võrguga liitunud kuni 15-kilovatise nimivõimsusega ehk mikrotootjate arv on vahemikus 2012-2017 kasvanud 20-lt 954-ni. 16- kuni 200-kilovatise võimsusega jaamade ehk väiketootjate arv on viie aastaga kasvanud 39-lt 159-ni. Enam kui 200-kilovatise võimsusega elektrijaamu on Eesti suurima jaotusvõrguga liitunud 69.

Elektrilevi on suurim võrguettevõte Eestis, kes haldab ligikaudu 61 000 kilomeetrit elektriliine ja 24 000 alajaama. Lisaks haldab ettevõte 40 protsenti Eesti tänavavalgustuspunktidest ja piloteerib kiire interneti jaoks avatud sidevõrgu rajamist elektritaristule.

Vaata ka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes