• Eesti

Riigiettevõte läks ehitamisega liiale, töö pandi seisma

Eesti uudised, Tuuleenergia - eteap aprill 29, 2018

Pärnu Postimees, 29.04.2018

Eesti riigile kuuluval aktsiaseltsil Elering pole Tootsi suursoo lähistele alajaama ehitamise luba, kuid pealtnäha on alajaamaks ette nähtud kinnistul tööd juba alanud. Ettevõte ise nimetab tekkinud rajatist masinatele vajalikuks ümberpööramiskohaks.

Põhja-Pärnumaa vallas asuv skandaalne Tootsi suursoo kinnistu, kuhu tulevikus peaks kerkima üüratu tuulepark, ootab endiselt omanikku. Riigimetsa majandamise keskus (RMK) üritas mullu korraldada enampakkumise alghinnaga 12,3 miljonit eurot. Kuid eraettevõtjad vaidlustasid pakkumisvooru ja kohus peatas selle, kuni kohtuvaidlused tulemuseni viivad.

Kuigi juriidiliselt pole selge, kes Põhja-Pärnumaal tuuleparki arendama hakkab, on Eesti Energia juba 2016. aastal Eleringiga sõlminud pargi tarbeks liitumislepingu. Nii on Eleringi ülesanne kinnistu kõrvale ehitada alajaam ja juurdepääsutee.

Kuid alajaama kohta pole Põhja-Pärnumaa vald veel Eleringile ehitusluba väljastanud. Ettevõttel on luba ehitada vaid tee.

Ometi on töövõtja (ehitab eraettevõte, Elering on tellija) peale tee hakanud kujundama alajaama kinnistut. Krundile, kuhu peaks kerkima alajaam, on veetud hulk täiteliiva ja seda on hoolega silutud. Vallale esitatud juurdepääsutee ehitusprojektis pole sellist rajatist ette nähtud, seega võib tõlgendada seda kui keelatud ehitamist.

Elering tõlgendab olukorda teisiti. „Ehitusfirma kasutas alajaama kinnistut tee-ehitusmasinate ja materjalide hoiustamiseks ja masinate ümberpööramiseks,“ väitis ettevõtte kommunikatsioonijuht Ain Köster.

Kas tee-ehituseks vajalik masinate parkimisplats või keelatud ehitamine? Samale kinnistule on riigiaktsiaseltsil plaanis ehitada alajaam.

Martin Laine

6. aprillil saatis Põhja-Pärnumaa vald Eleringile märgukirja selgitustega, et ehitaja pole lubatust kinni pidanud. „Palume viivitamata tagada, et ehitamine vastaks loa aluseks olevale projektile,“ manitses vallavalitsus. Ehitusloata ehitamine on rahatrahviga karistatav süütegu.

Pärast nimetatud kirja saatmist jäi ehitus seisma. „Kohe, kui selgus, et alajaama kinnistu kasutamine pole kooskõlas juurdepääsutee ehituseks saadud ehitusloaga, peatas töövõtja tööd,“ kinnitas Köster.

Köstri selgituse järgi peab nüüd Elering ootama vallalt alajaama ehitusluba, et ehitamine saaks jätkuda. Aprilli alguse seisuga ootas ehitusluba veel päästeameti kooskõlastust.

Vaata ka

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes