• Eesti
  • English

Sõnajalad vaidlustasid Tootsi alajaama Eleringile andmise

Eesti uudised, Tuuleenergia - eteap mai 10, 2018

BNS, 10.05.2018

Andres ja Oleg Sõnajala ettevõte Eesti Elekter vaidlustas Tallinna halduskohtus Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK) otsuse anda Tootsi plaanitava tuulepargi territooriumil paiknev alajaam Eesti elektrivõrguhaldurile Elering, kuna kahtlustab, et ei saaks sellega tulevikus liituda; Eleringi teatel ettevõte siiski saaks liituda.

Tallinna halduskohtule esitatud kaebuses taotleb Eesti Elekter AS RMK käskkirja tühistamist, millega otsustati Tootsi tuulepargi alajaama kinnistu koormata isikliku kasutusõigusega AS Elering kasuks lähtuvalt Eleringi taotlusest eesmärgiga ehitada alajaama kinnistule alajaam ning alajaama omada. Samuti on vaidlustatud käskkirja alusel sõlmitud leping, teatas Eesti Elekter.

Sõnajalad on Eleringile alajaama andmise vaidlustanud, sest nende hinnangul ei ole peale seda võimalik Tootsi tuulepargi enampakkumise võitjal Eleringi hallatava elektri põhivõrguga liituda.

“Tootsi tuulepargi teemaplaneering näeb ette, et planeeringualale ehitatakse ainult üks alajaam. Kui Tootsi tuulepargi arendajaks osutub kaebaja või mistahes teine AS-iga Eesti Energia mitteseotud isik, siis alajaama kinnistule ei ole Tootsi tuulepargi omandajal võimalik alajaama rajada. Riigile kuuluv kinnisasi on avalik ressurss ning kohtupraktikas on korduvalt rõhutatud, et avaliku ressursi kasutusse andmine peab toimuma kohases menetluses, mis tagab ühetaolise kohtlemise, avalikkuse ja läbipaistvuse ning proportsionaalsuse,” ütles Eesti Elekter AS-i esindav Supremia vandeadvokaat Silja Holsmer.

Elering rajab Sopi alajaama Tootsi lähistele vastavalt kliendiga sõlmitud liitumislepingule. Elering võimaldab liitumist kõikidele huvilistele, kes on valmis sõlmima liitumislepingu ja kandma liitumispunkti rajamisega seotud kulud ehk ka teistel soovijatel on võimalik liituda Sopi alajaama,” ütles Eleringikommunikatsioonijuht Ain Köster BNS-ile.

“Alajaama liitumine ei ole piiratud esimesena liitumistaotluse esitanud kliendiga ning alajaam võimaldab lisatööde teostamisel teenindada ka mitmeid kliente. Vastavad lisatööd teostatakse uute klientide soovil. Lisaks eeltoodule juhime tähelepanu, et alajaama aluse maa osas on isikliku kasutusõiguse lepingu RMK-ga sõlminud Elering AS mitte Eesti Energia AS ning Sopi alajaama liitumine ei ole piiratud pressiteates toodud liitumisega,” lisas Köster.

Eesti Energia teatel ei anna Eleringi alajaam Eesti Energiale mingeid eeliseid. “Ka teistel on võimalik sõlmida Eleringiga liitumisleping, et rajatavasse alajaama Tootsi tuulepark liita,” ütles Eesti Energia meediasuhete juht Kaarel Kuusk.

“Eesti Energia alustas Tootsi tuulepargi projektiga juba 2010. aastal ja tuulepargi ehitamist 2016. aasta lõpus. Tootsi tuulepargi liitumise tagamiseks liitumispunkti ehitamise lepingu sõlmisime samuti juba 2016. aasta lõpus, mille järgseid ehitustöid Elering praegu teostab. Leping näeb ette tööde lõpetamist 2019. aastal,” lisas Kuusk.

Tootsi tuulepargi kinnistu asub Põhja-Pärnumaa vallas Metsakülas, selle suurus on 160 hektarit ning kinnisasi koosneb 40 katastriüksusest, millest 38 on detailplaneeringuga ette nähtud tuulikute püstitamiseks ning kaks tuulemõõdutornidele.

Algselt plaanis RMK kinnistu Eesti Energiale anda, et viimane saaks sinna tuulikuid püstitada. Lähtuvalt Eesti taastuvenergia tasu süsteemist ja konkurentsist sektoris on erinevad taastuvenergiatootjad üritanud Tootsi tuulikute ehitamist pidurdada, algselt nõudes kinnistu osas enampakkumise korraldamist ja seejärel enampakkumise läbiviimist vaidlustades. Kinnistu on senini RMK omanduses.

 

Vaata ka

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes