• Eesti
  • English

Ministeerium: Aidu Tuulepargi ebaseaduslik ehitustegevus tuleb peatada

Eesti uudised, Tuuleenergia - eteap July 31, 2018

BNS, 31.07.2018

Kaitseministeerium ootab enne erinevatesse aruteludesse laskumist, et vendade Sõnajalgade Aidu Tuulepark OÜ lõpetaks ebaseadusliku ehitustegevuse, kuna sel puudub tuulepargi rajamiseks vajalik ehitusluba.

“Kaitseministeerium on alati olnud lahendustele orienteeritud. Oleme pidevalt olnud arendajatega, sealhulgas Aidu Tuulepark OÜ-ga dialoogis, et leida viise, kuidas elimineerida üha kõrgemaks kasvavate tuuleparkidega seotud häireid kaitseväe eelhoiatussüsteemidele,” märkis kaitseministeerium vastuses BNS-ile.

Sõnajalgade ettevõte Eleon on valmis kohtu kaudu arendustegevuse ajutiselt peatunud Aidu tuuleparkivarasemalt planeeritud 255-meetrise tipukõrgusega võrreldes paigaldama 185-meetrise tipukõrgusega tuulikuid, veenmaks kaitseministeeriumit tuulepargi rajamist lubama.

“Konkreetne arendaja on aegade jooksul kaitseministeeriumile esitanud erinevaid teoreetilisi arvutusi ning väiteid uutest tehnilistest lahendustest, senini pole ükski neist probleeme lahendanud. Teadaolevalt ei ole praegu maailmas veel tehnoloogiat, mis neutraliseeriks tuuleparkide negatiivse mõju õhuvaatlusradaritele või raadiosüsteemidele,” teatas ministeerium.

Kaitseministeerium ootab esmajoones, et Aidu TuuleparkOÜ lõpetaks ebaseadusliku ehitustegevuse, mis jätkub vaatamata kohtu poolt peatatud ehitusloale ning korduvatele sunnirahadele. Aidu Tuulepark OÜ-l ei ole tuulepargirajamiseks nõuetekohast ehitusluba.

“Kaitseministeeriumile on pandud kohustus tagada Eesti riigi sõjaline kaitse, väga oluline osa sellest on meid ümbritseva õhuruumi jälgimine. Õhuväe kasutatavad radarid ning nende abil toodetud tuvastatud õhupilt Eesti ja meid ümbritseva õhuruumi kohta on väga oluliseks julgeoleku tagamise vahendiks nii meile kui meie liitlastele,” märkis ministeerium.

Teisipäeval teatas Eleon, et on otsustanud viia kõik Aidule rajatavad ja ka juba rajatud tuulikud vastavusse kaitseministeeriumi poolt heaks kiidetud kõrgusega, elik tipukõrgusega 185 meetrit.

Aidu Tuuleparki arendavad vennad Oleg ja Andres Sõnajalg. Kokku plaanitakse varasema info kohaselt Aidus püstitada 30 suurt, 3-megavatist tuulikut. Eleoni ehitatavate tuulikute torni kõrgus oli varasema kava kohaselt 135 meetrit ja rootori diameeter 120 meetrit.

Sõnajalgadel on tuulepargi rajamisel tekkinud probleeme kaitseministeeriumiga, mille hinnangul plaanitakse Aidu Tuulepargis liialt kõrgeid tuulikuid ja lisaks võivad ministeeriumi hinnangul tuulikud hakata takistama Eesti õhuseireradarite tööd.

Tuulepargi rajamine on kohtumäärusega peatatud kuni vaidluste lahenemiseni.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes