• Eesti

Eleon püstitab Aidus ehitustegevuseks mittemõeldud kraanat

Eesti uudised, Tuuleenergia - eteap August 24, 2018

BNS, 24.08.2018

Sõnajalgade tuuleenergia firma Eleon püstitab Aidu tuulepargis kraanat, mida pargi rajamise üle riigiga vaidlev ettevõte enda sõnul ehitustöödeks ei kavatse kasutada.

Eleonil puudub Aidu tuulepargis kehtiv ehitusluba ning Aidu Tuulepark OÜ-d on trahvitud kahel korral lubamatu ehitustegevuse eest. Nimelt leidis Tartu halduskohus, et varasemalt tühjale kohale massiivse killustikupadja rajamine ei ole ladustamine, vaid ehitustegevus. Enne ehitusloa peatamist rajas ettevõte tuulikutele vundamendid ja betoontornid.

Nüüd teatas Eleon, et hakkab alal testima kraanatehnoloogiat, kuid et ehitustegevust ei alustata.

Aidus varasemalt rajatud vundamentidel ja betoontornidel testitakse tornkraana kinnituse erinevaid lahendusi, tehakse jõudude ja tuulekoormuste arvutusi, töötatakse välja vundamendile ja betoontorni külge kinnitamise erinevaid lahendusi, teatas Eleon.

“Kasutame ära Aidu Tuulepark OÜ ajutise seisaku aja, et oma tehnoloogiat edasi arendada. Rõhutame, et mingisugust ehitustegevust me antud juhul ei plaani,” ütles Eleon AS-i juhatuse liige Oleg Sõnajalg.

“Vaatame tähelepanelikult, kas riik asub meid ka kraana kinnituslahenduste väljatöötamisel Aidus uuesti ründama, nii nagu seda on iga meie ladustamistegevuse korral tehtud – avalikult halvustades ja trahvimisi kohtult nõudes. Eks see näitab ilmekalt kui innovatsioonisõbralik või -vaenulik meie väike riik tegelikult on,” lisas ehitustegevusega mitte tegeleva ettevõtte juht.

Eleoni teate kohaselt oleks rajatavate tuulikute ehituseks tavapäraselt vaja 1750-tonnise tõstevõimega mobiilkraanat, mida Eestis ei leidu ning tuleks tellida teistest riikidest. Kraana, mida Eleon aga Sõnajala sõnul testima asub, on tornkraana ning ettevõtte töötab seda välja koos kraanatootjaga Liebherr GmBH.

Aidu tuuleparki arendavad vennad Oleg ja Andres Sõnajalg. Kokku plaanitakse varasema info kohaselt Aidus püstitada 30 suurt, 3-megavatist tuulikut. Eleoni ehitatavate tuulikute torni kõrgus oli varasema kava kohaselt 135 meetrit ja rootori diameeter 120 meetrit.

Sõnajalgadel on tuulepargi rajamisel tekkinud probleeme kaitseministeeriumiga, mille hinnangul plaanitakse Aidu Tuulepargis liialt kõrgeid tuulikuid ja lisaks võivad ministeeriumi hinnangul tuulikud hakata takistama Eesti õhuseireradarite tööd.

Tuulepargi rajamine on kohtumäärusega peatatud kuni vaidluste lahenemiseni.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

« »

nike factory outlet kobe 9 elite polo ralph lauren outlet online air max 90 pas cher polo ralph lauren pas cher fake nike shoes new basketball shoes tiffany free runs what the kobe 8 nike air mag big size jordans nba shoes